Tijekom siječnja pripremala su se godišnja izvješća djelovanja udruge u 2022.
Veljača je započela radnim sastankom članova Mreže za socijalno i emocionalno učenje u organizaciji udruge PRAGMA iz Zagreba čiji smo član od 2022. godine. Sudjelovali smo na radnom sastanku za izradu protokola postupanja u kriznim situacijama SOS za OCD te ostvarili suradnju s Mrežom SOS Net. Održali smo dvije kreativne radionice za djecu iz Ukrajine na kojima su se izrađivale maske. S izrađenim maskama mali Ukrajinci su se predstavili na gradskom maskenbalu. Povodom 16. tjedna psihologije psihologinja Marija Mandić priredila je tri teksta koji su objavljeni na web stranicama udruge www.puks.hr. Sudjelovali smo na radionicama zagovaračke mreže u organizaciji CROSOL-a i Europskog doma Vukovar. 21. veljače 2023. godine održali smo redovnu izvještajnu skupštinu, a prijavili smo novi projekt „Budi tu“ na natječaje koje su otvorili grad Belišće i Osječko-baranjska županija. Aktivnosti u veljači završili smo 24. 2. na dan početka okupacije Ukrajine. Posjetili smo raseljene Ukrajince u hotelu „Bel“ te u vidu psihosocijalnog osnaživanja održali „Living Library“.
Tijekom ožujka radili smo psihosocijalno osnaživanje i podršku na zahtjev obitelji i pojedinaca. Održali smo team building i psihološko-duhovno osnaživanje članova udruge u Vikarijatu u Osijeku. Predavanje „Život s Bogom je pjesma nad pjesmama“ održao je svećenik i psiholog dr. Josip Bošnjaković. Sudjelovali smo na online radionici „Mozak i skrivene poruke“ koju je organizirala udruga Pragma iz Zagreba. Na godišnjicu dolaska prvih raseljenih osoba iz Ukrajine u hostel Belišće, posjetili smo raseljene Ukrajince te uredili i okopali kalinu koju smo zajedno posadili u znak prijateljstva i podrške. Preko društvenih mreža obilježili smo Međunarodni dan sreće. U suradnji s Udrugom sv. Vinka Paulskog zajedno smo očistili i uredili jednu od njihovih prostorija koju smo dobili na korištenje. Sudjelovali smo na radnom sastanku Inicijative SOS za OCD s temom „Banka resursa“. Početak travnja obilježen je preseljenjem u novi prostor. Preduskrsno vrijeme obilježeno je trima kreativnim radionicama za djecu osnovnoškolske dobi, a održana je i jedna kreativna uskrsna radionica za djecu iz Ukrajine. Osim ove aktivnosti, pomoć u integraciji za raseljene Ukrajince provodila se i u obliku individualne pomoći pri traženju posla i zapošljavanja Ukrajinaca na našem području. Sudjelovali smo u ekološkoj akciji „Volim Belišće, ali čisto!“ te smo zajedno s Ukrajincima očistili prostor oko mosta u blizini hostela Belišće. Također je ostvarena suradnja s Inkluzivnom kućom Zvono u vidu prakse uz mentorsku podršku na poslovima vođenja administracije i pisanja projekata u okviru projekta „PRO NGO“.
Tijekom travnja također su se održale individualne aktivnosti psiho-socijalnog osnaživanja kao i početak edukacije za podršku u tugovanju po metodi D. Kesslera (www.grief.com).
Svibanj smo započeli pub-kvizom „Odakle si? Iz Belišća!“ koji smo organizirali povodom Dana grada u Kazališnoj kavani. U Budrovcima smo održali predavanje pedagozima osječko-baranjske županije „Škola kao mjesto kriznih situacija“ i ostvarili nove suradnje.
Sudjelovali smo na manifestaciji „Gastrofest“ u Bocanjevcima te smo tu priliku iskoristili kako bi pružili pomoć u integraciji raseljenih Ukrajinaca koji su kuhali jedno od svojih najdražih jela. U suradnji s Inkluzivnom kućom „Zvono“ i udrugom DKolektiv iz Osijeka na Citadeli smo organizirali druženje Ukrajinaca iz Osijeka i Belišća. Krajem svibnja održali smo tri radionice biblioterapije za učenike osmih razreda OŠ Ivana Kukuljevića Belišće, a posjetili smo i OŠ Bijelo Brdo te smo održali radionicu „Budi tu kad…“ za učenike razredne nastave kao i radionicu „Catch me if I fall“ za učenike predmetne nastave. Motiv održavanja ovih radionica bio je osnaživanje učenika osnovne škole nakon tragedije u Beogradu.
Početkom lipnja održali smo četiri radionice biblioterapije za učenike sedmih razreda OŠ Ivana Kukuljevića Belišće.
2. i 3. lipnja uključili smo se u Dane otvorenih vrata udruga, DOVU 2023. te smo održali radionicu za osobe starije životne dobi „Pričaj mi..“ i radionicu psihosocijalnog osnaživanja s raseljenim osobama iz Ukrajine. Krajem lipnja započeli smo treći modul poučavanja hrvatskog jezika za raseljene osobe iz Ukrajine koji vodi Marija Ajduković. Srpanj smo započeli humanitarnom akcijom prikupljanja školskog pribora i torbi te igračaka za djecu iz Ukrajine. Vanesa Šerić je završila edukaciju podrške u tugovanju po metodi D. Kesslera te tako stekla status „grief educator“ s pripadajućim certifikatom. Nastavili smo poučavanje hrvatskog jezika za raseljene Ukrajince te smo postavili blog na našoj web stranici pod nazivom „Potraga za smislom“. Blog je namijenjen svima koje zanima tema o tugovanju i podršci u tugovanju.
Započeli smo niz aktivnosti „Ljeto u PUKS-u“ namijenjenih djeci Belišća i Ukrajine u svrhu integracije i kvalitetnog provođenja slobodnog vremena koja se protegla kroz cijeli kolovoz. Tako je odrađeno deset radionica s različitom kreativnom tematikom.
Krajem kolovoza, od 29.8 – 1. 9. Dajana Vinković je pohađala tečaj mindfulnessa za djecu kojim je stekla certifikat potreban za rad s djecom od 11-15 godina.
Od 31. 8. – 1. 9. sudjelovali smo na Međunarodnom simpoziju palijativne skrbi u Našicama na kojem smo održali interaktivnu radionicu „Vrijeme je za oproštaj“.
Početak jesenskih aktivnosti obilježili smo zajedničkim druženjem članova PUKS – a, radnim sastankom, evaluacijom dosadašnjeg rada i planiranjem jesenskih aktivnosti. Tijekom rujna smo nastavili s tečajem hrvatskog jezika za Ukrajince, a organizirali smo i predavanje „Životnim stilom do mentalnog zdravlja“ koje je održala uvažena neuroznanstvenica dr. Marija Heffer. Predavanje se održalo u Velikoj vijećnici grada Belišća uz prisustvo brojnih posjetitelja.
Listopad je mjesec u kojem smo intenzivirali naše aktivnosti i posebno obilježavamo Svjetski dan mentalnog zdravlja.
Tako smo putem društvenih mreža obilježili Europski dan borbe protiv depresije. Nakon radnog sastanka započinje priprema za Svjetski dan mentalnog zdravlja nizom od tri radionice. Svjetski dan mentalnog zdravlja obilježen je 10. 10. virtualno preko društvenih mreža, ali i u OŠ Ivana Kukuljevića Belišće među nastavnicima, učenicima 8. c razreda i učenicima razredne nastave. Učenici su izradili prigodni plakat koji smo upotrijebili postavljanjem u info – kutak.
Uključili smo se u akciju „72 sata bez kompromisa“ te su nam u posjet došle tri učenice SŠ Valpovo: Lota Paudenović, Petra Vejić i Nera Maltar koje su nam pomogle u realizaciji uređivanja i postavljanja info kutka u centru Belišća. 14. 10. održali smo javnu kampanju povodom Svjetskog dana mentalnog zdravlja na centru Belišća gdje smo postavili štand, a prolaznike smo darivali u zamjenu za odgovor na pitanje „Što vas čini sretnima?“. Sudjelovali smo na radionici „Integracija izbjeglica, izgradnja otvorenih zajednicu organizaciji HCK/GDCK Valpovo. Radionica se održala u prostorijama GDCK Valpovo. Prikupili smo donacije igračaka za djecu iz Ukrajine, a održan je i tečaj hrvatskog jezika. U suradnji s župom sv. Josipa Radnika Belišće, održali smo predavanje „Živjeti s gubitkom“ koji je bio povod organiziranju grupe za podršku u tugovanju.
Studeni je započeo radnim sastankom na kojem se dogovorio niz aktivnosti za raseljene osobe iz Ukrajine u suradnji s Centrom za nestalu i zlostavljanu djecu.
Tako smo osmislili kreativne radionice za djecu „5kom u 5“ koje vodi Sunčica Nižetić kao i kreativne radionice za odrasle. Uz pomoć volontera održali smo druženje za mlade po modelu „World caffe-a“, kao i niz individualnih instrukcija za djecu koja pohađaju ukrajinsku i našu školu tijekom studenog i dijela prosinca. Tečaj hrvatskog jezika za Ukrajince održavao se tijekom cijelog studenog, a organizirali smo i tri plesne radionice u suradnji s udrugom „Zum-Zum“ iz Valpova. Osim pomoći u integraciji raseljenih Ukrajinaca sudjelovali smo na okruglom stolu „Mladi, kako ste?“ u organizaciji udruge PRONI iz Osijeka u prostorijama GDCK Valpovo. Oformili smo prvu skupinu za podršku u tugovanju i održali dva susreta, a Marija Ajduković završila je tečaj biblioterapije, a održali smo i jedno predavanje studentima pete godine pedagogije na Filozofskom fakultetu u Osijeku predstavljajući rad udruge kroz rad s djecom. Kako bismo osnažili članove, volontere i suradnike u radu za dobrobit zajednice, psihijatar i psihoterapeut dr. Božidar Popović održao je predavanje i radionicu osnaživanja „Biti tu – za druge“. Studeni završavamo otvaranjem Naše kućice povodom obilježavanja manifestacije Advent u Belišću na kojem su aktivno sudjelovali raseljeni Ukrajinci.
U prosincu smo nastavili intenzivan rad u svrhu integracije Ukrajinaca.
Održane su dvije kreativne radionice za djecu iz Ukrajine, dvije kreativne radionice izrade ukrasa i slastica za odrasle, radionica izrade uporabnih predmeta u suradnji s udrugom KeramikOS iz Osijeka te radionica izrade scenografije za školsku božićnu priredbu. U Našoj kućici na belišćanskom Adventu sudjelovale su žene iz Ukrajine koje su ponudile mnoštvo ukrasa, rukotvorina i slastica nastalih na radionicama. Tako su imale prilike služiti se hrvatskim jezikom u komunikaciji s mnogim Belišćanima koji su posjetili Našu kućicu. Organizirali smo i humanitarnu akciju prikupljanja božićnih poklona za djecu i mlade iz Ukrajine koji su smješteni u Belišću i Valpovu. Humanitarna akcija je objavljena na društvenim mrežama. Tijekom prosinca su se prikupljali pokloni u prostorijama udruge i to tijekom tečaja hrvatskog jezika. Prikupljene poklone mladi volonteri su podijelili djeci iz Ukrajine prilikom posjete Djeda Božićnjaka 19. 12. u hotelu „Bel“ Belišće i u organiziranom smještaju „Čičak“ u Valpovu. Održali smo još jedno druženje grupe za podršku u tugovanju i radionicu mindfulnessa za učenike 5. d razreda OŠ Ivana Kukuljevića, Belišće.
Prosinac je završio primanjem nagrade. Naša aktivnost „Ljeto u PUKS-u“ pohvaljena je od strane Gradova i općina prijatelja djece u Zagrebu na sastanku na kojem su predstavnice grada Belišća primile pohvalnicu dodijeljenu našoj udruzi.
Suradnje: Grad Belišće, OBŽ, Centar za nestalu i zlostavljanu djecu, Inkluzivna kuća Zvono, Udruga sv. Vinko Paulski, DKolektiv, KeramikOS, OŠ Ivana Kukuljevića Belišće, SŠ Valpovo, OŠ Bijelo Brdo, Hotel Bel, Hostel Belišće, TZ Belišće, Centar izvrsnosti, Udruga DAR, Udruga za podršku žrtvama i svjedocima, OŽB Našice, Medicinski fakultet u Osijeku, Udruga Pragma, FFOS Osijek, Vikarijat u Osijeku, Župa sv. Josipa Radnika Belišće, GDCK Valpovo, Zum-Zum Valpovo.
Medijsko praćenje: web stranica udruge, portal grada Belišća, Valpovština info, Gradski radio Belišće, Belišćanski list, IKA, SiB info, portal Đakovačko-osječke nadbiskupije, STV.
U aktivnostima je sudjelovalo 27 volontera a udruga je ostvarila 811 volonterskih sati.
Aktivnosti udruge PUKS u 2023. – skraćeno
24 volontera
811 volonterskih sati
7 organiziranih predavanja
3 certificirane edukacije
8 radionica za odrasle
24 radionice za djecu
24 suradnje
9 manifestacija
1 pub kviz
1 simpozij
1 nagrada
24 teksta na webu
U radu s raseljenim Ukrajincima ističemo:
2 humanitarne akcije
38 sati poučavanja hrvatskog jezika
13 radionica za odrasle
12 radionica za djecu
5 manifestacija
Izvješće o radu Udruge u 2022. godini.
2 projekta✔️
2 predavanja✔️
1 konferencija✔️
1 edukacija✔️
2 međunarodne suradnje✔️
2 okrugla stola✔️
2 pub kviza✔️
7 radionica za osobe starije životne dobi✔️
1 radionica za žene✔️
Individualni rad za 5 osoba✔️
36 radionica poučavanja hrvatskog jezika za Ukrajince✔️
48 kreativnih radionica za djecu iz Ukrajine✔️
8 psihosocijalnih radionica za odrasle osobe iz Ukrajine✔️
1 humanitarna akcija za 37 djece iz Ukrajine✔️
5 manifestacija✔️
3 nagrade✔️
1351 volonterski sat✔️
16 volontera✔️
105 aktivnih dana u cijeloj godini❗️
0 zaposlenih❗️
To smo mi! 💖
U potpunosti mobilni, bez adekvatnog prostora.
Gdje ima volje, naći će se i način.
U 2022. godini Udruga je prijavila dva projekta. “Zajedno za mentalno zdravlje” gradu Belišću i “Važnost mentalnog zdravlja – podrška u žalovanju” Osječko-baranjskoj županiji. Oba su provedena u cijelosti.
Zajedno za mentalno zdravlja
U okviru projekta „Zajedno za mentalno zdravlje“ sufinanciranog od grada Belišća, 1. veljače smo sudjelovali na edukaciji „Školska fobija i odbijanje škole“ koju je organizirao Centar DAR. Održan je i pub-kviz „Od psihe do psiha“ – 13. svibnja u Belišću, a 17. svibnja u Valpovu.
30. rujna sudjelovali smo na konferenciji „Preventivne aktivnosti u zajednici“. Konferenciju je organizirao Filozofski fakultet u Osijeku – na kojem smo prezentirali rad „Integracija raseljenih osoba u društvo i zajednicu: uloga civilnog društva“.
10. listopada održali smo okrugli stol „Važnost mentalnog zdravlja“, na kojem smo okupili psihologinje koje djeluju na području grada Belišća i zainteresirano građanstvo.
23. studenog održali smo „Ples sjena“ u maloj školskoj dvorani. Radionicu je vodila prof. doc. dr. Darija Rupčić, a namijenjena je osnaživanju žena.
Važnost mentalnog zdravlja – podrška u žalovanju
U okviru projekta „Važnost mentalnog zdravlja – podrška u žalovanju“ sufinanciranog od Osječko-baranjske županije, održana su dva pozvana predavanja prof. doc. dr. Suzane Vuletić. Prvo predavanje – „Iskustvo neprihvatljivih traumatskih gubitaka i proces tugovanja“ – održano je 28.10. u crkvi Sv. Josipa Radnika u Belišću, a drugo predavanje – „Patnja, bol i smrt u svjetlu Biblije i tami ljudskog iskustva“ – održano je 30. 10. u istom prostoru.
Velik je naglasak stavljen na individualni rad te je, tijekom provedbe projekta, pet osoba sudjelovalo u individualnom psihosocijalnom osnaživanju kroz 36 sati.
Suradnja s Centrom za nestalu i zlostavljanu djecu
Suradnja s Centrom za nestalu i zlostavljanu djecu iz Osijeka započinje 20. travnja, a usmjerena je pomoći u integraciji raseljenih osoba uslijed ukrajinske krize smještenih na području grada Belišća. Suradnja će se nastaviti i u 2023. godini.
Suradnja s Maticom umirovljenika grada Belišća
Nastavili smo rad s umirovljenicima grada Belišća, te smo odradili 7 radionica u Matici umirovljenika grada Belišća. Time smo završili sudjelovanje u projektu „Živjeti zajedno u gradu Belišću“ – sufinanciranom iz ESF.
21. listopada održan je okrugli stol u Matici umirovljenika grada Belišća pod nazivom „64+ u ruralu“, na kojem smo predstavili naš rad u psihosocijalnom osnaživanju osoba starije životne dobi.
Međunarodna suradnja
U suradnji s gradom Belišćem sudjelovali smo na twinningu EQUAL, 24. – 26. lipnja. Tu smo proveli aktivnost „Living library“ sudionicima iz prijateljskih općina iz Italije, Slovačke i Latvije. Riječ je o europskom projektu sufinanciranom iz programa CERV.
Od 10. do 13. studenog u Italiji se održao 2. dio ovog projekta. Ondje smo predstavili svoj rad s raseljenim osobama uslijed ukrajinske krize. Tu smo upoznali udruge koje su nas svojim radom inspirirale i s kojima smo ostvarili kontakte te poticaj za buduću suradnju.
Manifestacije i nagrade
23. travnja sudjelovali smo na manifestaciji „Volim Belišće, ali čisto!“ zajedno s raseljenim Ukrajincima smještinima u hostelu „Belišće“.
7. svibnja sudjelovali smo na Gastrofest-u u Bocanjevcima u organizaciji TZ Belišće, te smo zajedno s Ukrajinkama predstavile ukrajinski boršč i osvojile nagradu za najljepše ukrašen stol.
30. travnja dodijeljena nam je nagrada „Grb grada Belišća“ za izuzetna ostvarenja i doprinos u području psihosocijalne pomoći, prevencije i zaštite mentalnog zdravlja, te sveukupnog društvenog života grada Belišća.
2. prosinca dodijeljena nam je Volonterska nagrada grada Belišća, a naša članica Sunčica Nižetić dobila je nagradu Volonterke godine. Nagrade je dodijelio Lokalni volonterski centar Belišće.
Društvene mreže
Tijekom prosinca smo na Facebook-u Udruge objavljivali virtualni adventski kalendar nadahnuti knjigom Sanje Polak, Dnevnik dobrih anđela. Objave su praćene s dosegom preko 1300 pregleda.
Volonterski sati
Tijekom godine Udruga je ostvarila 1351 volonterskih sati. U radu Udruge sudjelovalo je ukupno 16 volontera.
Izvješće o održanim aktivnostima za raseljene osobe uslijed ukrajinske krize smještenih na području grada Belišća u 2022. godini
Razdoblje: 20. 4. 2022. – 20. 12. 2022.
Sažetak
Na područje grada Belišća od 17. 3. 2022. do 20.12. 2022. godine, pristiglo je ukupno 188 osoba iz Ukrajine. Upoznali smo sve osobe, njihove potrebe i pružili im psihosocijalnu podršku. Na početku smo pribavili mnoštvo odjeće, obuće, bicikle, role i romobile te igračke za djecu. Sudjelovali smo u zdravstvenoj zaštiti raseljenih Ukrajinaca posredujući s liječnicima obiteljske medicine, stomatolozima, Domom zdravlja te KB Osijek.
Organizirali smo poučavanje hrvatskog jezika u prostorijama hotela Bel. Tečaj je osmišljen prema priručnicima za strance uz autorski dodatak prof. Marije Ajduković. Održavao se dva puta tjedno po dva školska sata te je održano ukupno 72 sata u 36 susreta. Kroz tečaj hrvatskog jezika prošlo je 40 odraslih osoba. Tijekom svih sati hrvatskog jezika osiguran je rad s djecom koji je vodila Sunčica Nižetić.
Tijekom godine odrasle osobe su sudjelovale u manifestacijama: Volim Belišće, ali čisto, Gastrofest, Ljeto valpovačko, te Nacije kroz lonac i poklopac. Integrirajući se u ove manifestacije Ukrajinci su predstavili svoju kulturu i naciju.
Za djecu iz Ukrajine ukupno je organizirano 48 radionica: 36 radionica tijekom poučavanja hrvatskog jezika, 5 ljetnih radionica na bazenu u integraciji s drugom djecom iz Belišća, te 7 tematskih radionica (slastičarska, uskrsna, glazbena, plesna radionica uz tri adventske radionice). Djeca su također sudjelovala u manifestacijama Dan grada Belišća i Cvjetni korzo. Osim toga, 18-ero djece upisano je u OŠ Ivana Kukuljevića Belišće i SŠ Valpovo te su kompletno opremljeni za pohađanje škole što uključuje provođenje liječničkog pregleda te kupovinu školskih torbi, bilježnica i drugog pribora. Organizirali smo humanitarnu akciju za sv. Nikolu (Sv. Mikolaja) te smo podijelili 37 prikupljenih poklona po želji svakog djeteta iz Ukrajine smještenog na području Belišća i Valpova.
U projektu integracije i psihosocijalne podrške raseljenih osoba iz Ukrajine utrošeno je 28.922,47kn (3.838,68eur).
Od Centra za nestalu i zlostavljanu djecu utrošili smo svih doznačenih 20.000,00kn (2654,46eur), a od vlastitih sredstava 8.922,47 (1184,22)kn.
Drugih donacija za rad s raseljenim osobama uslijed ukrajinske krize nije bilo.
Podrška raseljenim Ukrajincima nastavit će se i u 2023. godini.
Aktivnosti udruge PUKS – Podrška u kriznim situacijama u 2021. godini
Udruga PUKS – Podrška u kriznim situacijama održala je svoju redovnu izvještajnu skupštinu u subotu, 19. veljače s početkom u 10h u prostorijama Kazališne kavane pri Centru za kulturu Sigmund Romberg. Na skupštini su usvojena izvješća o radu u 2021. godini, financijsko izvješće u tom razdoblju, a donesen je i usvojen plan rada za 2022. godinu.
Udruga PUKS započela je 2021. godinu aktivnim uključivanjem u brojne aktivnosti usmjerene pomoći stradalima u potresu na području Petrinje, Gline i Siska. Tako su članovi i volonteri u suradnji s Gradskim društvom Crvenog križa Valpovo sudjelovali u prikupljanju humanitarne pomoći u prostorijama Vatrogasne zajednice grada Belišća kao i u prostorijama Hrvatskog doma u Veliškovcima.
U sklopu suradnje s GDCK Valpovo, predsjednica udruge Vanesa Šerić, posjetila je potresom pogođena područja i u svrhu psihosocijalne pomoći tijekom trodnevnog boravka pružala podršku stradalnicima na širem sisačkom području.
Na poticaj prof. doc. dr. Josipa Bošnjakovića, predsjednika Hrvatske udruge bračnih i obiteljskih savjetovatelja, uključili smo se u koordinaciju psihološke i duhovne pomoći stradalima u potresu. Osim kreiranja koncepta pastoralne podrške u stradanju, izradili smo informativni plakat te se uključili u savjetovanje i podršku putem telefona slijedećih pet mjeseci. U ovoj volonterskoj aktivnosti sudjelovali su Hrvoje Šerić, koji je zaslužan za grafički dizajn i logotipe te Marija Mandić i Vanesa Šerić u sustavu podrške.
Siječanj smo završili sudjelovanjem u akciji „U Novoj godini želim si dom“ koju je organizirala udruga Zvono (Inkluzivna kuća „Zvono“)i moto – klub „Dva grada – Valpovo i Belišće“.
Veljaču smo proveli prikupljanjem dokumentacije za natječaje te pisanjem projekata prema partnerima, gradu Belišću i Osječko-baranjskoj županiji, a 19. veljače održali smo i redovnu godišnju skupštinu. Prijavili smo dva projekta. Projekt „Dobar dan, kako ste?“ je odobrio grad Belišće te je sufinanciran u iznosu od 8000,00kn. Projekt „Palijativa, budućnost ali i sadašnjost“ prijavljen Osječko – baranjskoj županiji nije odobren.
Tijekom ožujka Dajana Vinković i Vanesa Šerić sudjelovale su na edukaciji „Samoozljeđivanje kod mladih“ koji je organizirala udruga DAR iz Zagreba. Edukacija se održala hibridno.
U travnju je Marija Mandić sudjelovala u on-line edukaciji „Kako odgojiti mentalno snažno dijete“ udruge Harfa.
Početkom svibnja započeli smo s radionicama psihosocijalnog osnaživanja osoba starije životne dobi u sklopu projekta „Živjeti u zajednici u gradu Belišću“ čiji je nositelj grad Belišće, a projektni partner Matica umirovljenika grada Belišća. Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda. Tijekom svibnja održane su tri radionice koje su u prostorijama udruge Matice umirovljenika grada Belišća vodile Marija Mandić, Dajana Vinković i Vanesa Šerić.
Uključili smo se i u obilježavanje proslave Dana grada Belišća te smo u okviru projekta „Dobar dan, kako ste?“ održali aktivnost pod nazivom „Pozdrav iz Belišća“. Riječ je o aktivnosti koja potiče i jača osjećaj pripadnosti lokalnoj zajednici te se pozitivno odražava na povećanje osobne otpornosti. Aktivnost se odvijala ispred zgrade gradske uprave gdje smo fotografirali građane uz njihovu privolu, te izradili razglednice koje smo im kasnije poslali na kućnu adresu. U ovoj su aktivnosti sudjelovali Marija Mandić, Jelena Katalenić, Dajana Vinković, Romana Hudovernik, Vanesa Šerić, a volonter Josip Vinković je fotografirao i uređivao fotografije kako bi postale razglednice.
Ostvarili smo suradnju s Udrugom za podršku žrtvama i svjedocima, te smo sudjelovali u fokus-grupi u okviru provedbe projekta ” Mreža za aktivaciju mladih” koja se održavala on-line. Suradnju smo nastavili i u lipnju sudjelovanjem na Okruglom stolu „Važnost ulaganja u mlade kao nositelje budućih procesa u zajednici“ koji se održao u Vukovaru. Na ovoj aktivnosti sudjelovala je Vanesa Šerić
U nastojanju osnaživanja djece, a u suradnji s Hrvatskim planinarskim društvom Belišće na Svjetski dan zaštite okoliša, održali smo aktivnost pod nazivom „U šumi! U prirodi!“ Tom prilikom smo s predsjednikom HPD Belišće Goranom Maričićem propješačili dio poučne staze uz Dravu, te na odmorištu Drava održali radionicu za djecu. U radionici su sudjelovale Vanesa Šerić i Romana Hudovernik.
Dajan Vinković i Vanesa Šerić započele su s provođenjem istraživanja o otpornosti djece osnovne škole u kriznim situacijama uz podršku roditelja i ravnatelja OŠ Ivana Kukuljevića, Belišće, Darka Kovača. Nastavili smo i s radionicama za umirovljenike pa su u Matici umirovljenka grada Belišća održane dvije radionice koje su vodile Marija Mandić i Vanesa Šerić.
Osim navedenih aktivnosti, u lipnju smo treći puta organizirali tečaj samoobrane za žene u suradnji sa Sambo i MMA klubom Belišće, a koji se održao u Borilačkom Centru Belišće. Tečaj samoobrane vodio je Sambo i MMA trener Christian Uskoković.
Tijekom srpnja i kolovoza Dajana Vinković, Marija Mandić i Vanesa Šerić održale su još četiri radionice psihosocijalnog osnaživanja za umirovljenike u Matici umirovljenika grada Belišća, a Vanesa Šerić završila je i edukaciju „Pomozi DA“ Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo za rano prepoznavanje suicidalnosti kod djece i mladih. Također smo kandidirali Katarinu Sopek i Doru Šrepfler za Savjet mladih grada Belišća, u dobroj vjeri da će svojom proaktivnošću i osjećajem pripadnosti lokalnoj zajednici doprinijeti u organizaciji aktivnosti za mlade na području grada Belišća. Na žalost nismo predali potpunu dokumentaciju.
U rujnu su održane četiri radionice za umirovljenike u Matici umirovljenika grada Belišća, tri je vodila Jelena Katalenić a jednu Dajana Vinković.
Listopad je započeo virtualnim obilježavanjem Svjetskog dana starijih osoba, a obilježili smo i Svjetski dan zaštite životinja te Nacionalni dan protiv raka dojke. Svjetski dan zaštite životinja održao se pod sloganom „Ljubimac kao podrška“. Organizirali smo nagradni natječaj pod nazivom „Ljubimac kao podrška.“ Na nagradni natječaj prijavilo se tridesetak sudionika koji su slali fotografije svojih kućnih ljubimaca na facebook stranicu naše udruge, a nagradu je osvojio vlasnik s najviše lajkova koji je prigodno nagrađen majicom, privjeskom i kemijskom olovkom. To je bila Zorica Klešćek i njezin pas Pablo. Svjetski dan mentalnog zdravlja održao se u okviru tri aktivnosti za učenike šestog razreda pod nazivom „Zajedno za mentalno zdravlje“. Radionice je vodila Vanesa Šerić.
U studenom smo održali predavanje zdravstvenim djelatnicima u Općoj županijskoj bolnici Našice na temu „Otpornost djelatnika u zdravstvu tijekom pandemije Covid-19“. Predavanje je održala Vanesa Šerić, a sudjelovala je i Romana Hudovernik.
Organizirali smo predavanje i radionicu s temom „Važnost humora“ koju su u velikoj vijećnici grada Belišća održali članovi udruge Crveni nosovi – klaunovi doktori. Ovaj događaj, namijenjen prije svega članovima udruge, volonterima ali i svima zainteresiranima za ovu temu.
U Matici umirovljenika održana je još jedna radionica koju je vodila Vanesa Šerić.
Virtualno smo obilježili Međunarodni dan protiv nasilja nad ženama, a Marta šerić i Vanesa Šerić su sudjelovale na trodnevnoj konferenciji i panelu „Mladi – generacija koja dolazi“ koja je održana u Samoboru u organizaciju udruge „Zamisli“ i partnerske Udruge za podršku žrtvama i svjedocima.
Tijekom studenog i prosinca Romana Hudovernik je završila edukaciju pod nazivom „Volonteri u palijativnoj skrbi“ udruge La Verna iz Zagreba.
Prosinac smo započeli virtualnim adventskim kalendarom preko aplikacije MyAdvent te smo tom prigodom surađivali s Annom Soldo, vlasnicom obrta „Outdoors with Anna“ kineziologinjom i osobnom trenericom koja nam je za potrebe našeg kalendara dragovoljno ustupila fotografije sa svojih brojnih putovanja. Njih smo potkrijepili tekstovima iz knjige „12 pravila“ poznatog kliničkog psihologa Jordana Petersona. Ovu aktivnost namijenjenu osobnom rastu i razvoju pratilo je preko 3800 ljudi putem facebook i instagram profila naše udruge.
Sudjelovali smo na predstavljanju udruga grada Belišća koje se održalo u hostelu Belišće te otvorili dijalog s drugim organizacijama civilnog društva, a održale su se i dvije radionice u Matici umirovljenika grada Belišća koje su vodile Dajana Vinković i Marija Mandić.
Jelena Katalenić sudjelovala je na konferenciji „Branitelji u palijativi“ koji se održao u Osijeku a u organizaciji Centra za palijativnu medicinu i medicinsku etiku i komunikacijske vještine Medicinskog fakulteta u Zagrebu.
Održali smo Teambuilding na Adventu u Osijeku, a Dajana Vinković i Vanesa Šerić predstavile su rezultate istraživanja na međunarodnoj konferenciji „Suočavanje s kriznim situacijama – putevi jačanja otpornosti“ u organizaciji Hrvatskog katoličkog sveučilišta.
Kraj godine posvetili smo humanitarnoj akciji u suradnji s Ivanom Kopić, odgojiteljicom iz Centra za pružanje usluga u zajednici Klasje – Bistrinci, gradom Belišće te Kombelom d.o.o. prikupljanjem pomoći, opreme i namještaja za obitelj kojoj je imovina stradala u požaru. Akcija pod nazivom „Toplo oko srca“ u potpunosti je uspjela.
Aktivnosti udruge medijski su pratili: Davor Sabljak, vlasnik obrta Exdizajn koji već pet godina volonterski uređuje web stranicu udruge www.puks.hr, portal grada Belišća, Valpovština info, Gradski radio Belišće, Belišćanski list, Glas Slavonije, Slavonska televizija, Informativna katolička agencija, Hrvatski radio, te portali i web stranice partnera s kojima smo surađivali.
U aktivnostima je sudjelovalo 322 sudionika, doseg objava na društvenim mrežama je 3800, a udruga je ostvarila 497 volonterskih sati.
SAŽETAK 2021. – IZVJEŠTAJNA SKUPŠTINA
16 aktivnosti u okviru projekta „Dobar dan, kako ste?“
5 završenih edukacija (djeca, mladi, palijativna skrb, krizne situacije)
3 Konferencije (Zagreb – Otpornost u kriznim situacijama, Samobor – Mreža za aktivaciju mladih, Osijek – Branitelji u palijativi)
2 predavanja (Belišće – Važnost humora, Našice – Otpornost djelatnika u zdravstvu tijekom pandemije Covid -19)
16 radionica psihosocijalnog osnaživanja osoba starije životne dobi u okviru projekta „Život u zajednici u gradu Belišću“ u Matici umirovljenika grada Belišća
Suradnje: udruga Zvono, Sisačka biskupija, Gradsko društvo Crvenog križa Valpovo, Hrvatska udruga bračnih i obiteljskih savjetovatelja, Đakovačko-osječka nadbiskupija, Hrvatsko planinarsko društvo – ogranak Belišće, Udruga za podršku žrtvama i svjedocima, Sambo&MMA klub Belišće, OŠ Ivana Kukuljevića Belišće, udruga La Verna, Crveni nosovi – klaunovidoktori, Opća županijska bolnica Našice, Hrvatsko katoličko sveučilište, Centar za palijativnu medicinu, medicinsku etiku i komunikacijske vještine Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Outdoors with Anna, Centar za pružanje usluga u zajednici Klasje – Bistrinci, Crkveno pjevačko društvo MIR.
Aktivnosti udruge PUKS – Podrška u kriznim situacijama u 2020. godini
Tijekom 2020. godine udruga PUKS – Podrška u kriznim situacijama provodila je projekt pod nazivom „Brinem“ (I care) sufinanciranim od grada Belišća u iznosu od 7000,00kn. Na izbornoj skupštini 7. veljače ponovo je izabrana predsjednica udruge, Vanesa Šerić, a kao tajnica je izabrana Dajana Vinković. Blagajnica udruge je Romana Hudovernik. 15. veljače Udruga PUKS – Podrška u kriznim situacijama sudjelovala je na VIII. znanstveno stručnom skupu na Filozofskom fakultetu u Osijeku, pod nazivom “Osnaživanje potencijala za preventivne aktivnosti u zajednici”.
Skup je organizirao Odsjek za psihologiju Filozofskog fakulteta u Osijeku i Društvo psihologa Osijek uz podršku Agencije za odgoj i obrazovanje, Hrvatskog psihološkog društva i Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo. Predsjednica Vanesa Šerić i novoizabrana tajnica Dajana Vinković održale su predavanje pod nazivom “Sustavno upravljanje kriznim situacijama kroz civilni sektor” u kojem su prikazale preventivne aktivnosti kao i intervencije u organizaciji udruge PUKS-Podrška u kriznim situacijama.
Bila je to prigoda da kroz sudjelovanje i raspravu s brojnim stručnjacima na području promicanja i zaštite mentalnog zdravlja djece, mladih i odraslih ostvare mogućnost suradnje u novim projektima na području svoje lokalne zajednice. Pozitivan osvrt struke na izlaganje važan je i kao evaluacija prošlogodišnjih aktivnosti udruge PUKS, te poticaj za još veći angažman na području prevencije i intervencije u kriznim situacijama.
Koncem veljače Predsjednica udruge Vanesa Šerić i članica Marija Mandić, sudjelovale su na Seminaru za animatore i suradnike u radu s osobama s invaliditetom Đakovačko-osječke nadbiskupije na temu kvalitete i korisnosti pružanja psihosocijalne i duhovne podrške. Vanesa Šerić održala je predavanje pod nazivom „Kvaliteta i korisnost pružanja psihosocijalne i duhovne podrške“ te radionicu „Ipak se kreće(m)“ dok je psihologinja Marija Mandić održala radionicu pod nazivom „Čuješ li me doista?“ Na seminaru je sudjelovalo pedesetak sudionika iz više županija.
U ožujku se udruga PUKS stavila na raspolaganje stanovnicima grada Belišća i prigradskih naselja u nabavci potrebnih životnih namirnica osobama starije životne dobi tijekom lockdowna. Ove brojne aktivnosti članovi udruge i volonteri izvršavali su u suradnji s Gradskim društvom Crvenog križa Valpovo i Civilnom zaštitom grada Belišća. Za borbu protiv Covid-19, udruga je od grada Belišća dobila 3000,00kn. Volonteri udruge PUKS uključili su se u izradu zaštitnih maski za lice te ih dostavljala potrebitima. Telefonski su osnaživali i pružali podršku zabrinutim građanima, izlazili na teren po lijekove, hranu i ostale potrebne stvari uz pružanje psihosocijalne podrške. Svoj projekt „Brinem“ u potpunosti su prilagodili novonastaloj situaciji uzrokovanoj pandemijom Covid-19. Planirane aktivnosti prebačene su u virtualno okruženje, na web i facebook stranicu udruge, a neke planirane aktivnosti su otkazane, kao npr. predstavljanje knjige „Nismo same“ u izdanju istoimene udruge koja promiče prava i pruža podršku ženama oboljelim od karcinoma, a u suradnji s Gradskom knjižnicom i čitaonicaom Belišće.
Nakon razornog potresa, pokrenut je blog na web stranici PUKS-a kako bi širu javnost upoznali s naravi krizne situacije, njezinih obilježja i što učiniti kada se dogode više kriznih situacija u kratkom vremenu. https://www.puks.hr/sto-je-krizna-situacija-sto-su-dvije-krizne-situacije/
Senzibilizirali smo javnost o važnosti podrške susjedima tijekom lockdowna, borili se protiv infodemije, proslijeđivali korisne informacije o pružanju podrške djeci u periodu zdravstvene krize, okupljali i regrutirali volontere, upućivali na korisne kontakte i telefonske linije za psihološku prvu pomoć, proslijeđivali korisne brošure, infografike mjerodavnih institucija u zaštiti tjelesnog i mentalnog zdravlja tijekom pandemije među kojima se ističu Poliklinika za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba, Hrvatski zavod za javno zdravstvo, Crveni križ, Zagrebačko psihološko društvo itd.
Uključili smo se u edukaciju Ministarstva znanosti i obrazovanja i Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo PoMoZiDa namijenjenu zaštiti mentalnog zdravlja djece i mladih.
Nakon ljetne stanke u suradnji s Gradskom knjižnicom i čitaonicom Belišće održali smo kreativnu radionicu izrade platnenih maski za djecu koja je provedena pod svim epidemiološkim mjerama.
Podršku roditeljima djece vrtićke i osnovnoškolske dobi na početku novog obrazovnog razdoblja iskazali smo objavljivanjem tri teksta na našem blogu koju su sastavile članice udruge Dajana Vinković, pedagoginja u OŠ Ivana Kukuljevića, Belišće, Marija Mandić – psihologinja u DV „Maslačak“ Belišće i Jelena Lacković, stručni suradnik-pedagog u DV „Maza“ Valpovo. Svi tekstovi nastali su s ciljem informiranja u svrhu prevladavanja straha i stigmatizacije kod djece i njihovih roditelja, razvijanja partnerstva između roditelja i odgojno-obrazovnih ustanova, te osnaživanje i podizanje kvalitete života unatoč okolnostima u kojima trenutno živimo.
U listopadu smo obilježili Svjetski dan hospicija i palijativne skrbi sudjelovanjem na Konferenciji o palijativnoj medicini „Ostani uz mene“ 10 godina CEPAMET-a (Centar za palijativnu medicinu, medicinsku etiku i komunikacijske vještine) u organizaciji Medicinskog fakulteta u Zagrebu na kojem je sudjelovala članica Jelena Katalenić.
Bili smo gosti na Osječkoj televiziji u emisiji Otvoreni studio https://youtu.be/pYSBmOKvRjc u kojoj je predsjednica udruge Vanesa Šerić predstavila rad udruge u projektu „Brinem“.
Povodom svjetskog dana mentalnog zdravlja sudjelovali smo na on-line predavanju COVID-19 i mentalno zdravlje: Kako smo i što trebamo? koji je održala prof.doc.dr. Gordana Buljan Flander, a u organizaciji Savjetovališta za žrtve obiteljskog nasilja iz Slavonskog Broda.
Aktivnost pod nazivom „Vrata srca, širom otvorena“ usmjerena je virtualnim obilježavanjem Dana otvorenih vrata udruga 2020 u organizaciji Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske na kojoj smo ukazali na nedostatak adekvatnog prostora za rad udruge u budućem razdoblju, a primali smo i nove članove.
Za potrebe aktivnosti „Dobar dan, kako ste?“ aktivirali smo pet novih brojeva mobitela. Cilj ove aktivnosti je osnaživanje i podrška osobama starije životne dobi, smanjenje osjećaja izoliranosti i bespomoćnosti tijekom pandemije COVID-19, jer je Stožer Civilne zaštite grada Belišća donio odluku o ponovoj reaktivaciji volontera zbog povećanog broja osoba u samoizolaciji na području grada Belišća i prigradskih naselja.
Početkom studenog organizirali smo on-line predavanje pod nazivom “Mentalno zdravlje djece i mladih – razvoj otpornosti u pandemiji Covid-19” a održala ga je osnivačica “Hrabrog telefona”, autorica brojnih knjiga, znanstvenih i stručnih radova te inicijatorica osnivanja Poliklinike za zaštitu djece i mladih grada Zagreba prof.dr.sci. Gordana Buljan Flander. NA predavanju je sudjelovalo šezdesetak sudionika iz raznih dijelova Hrvatske a li i iz Bosne i Hercegovine pa je tako ovaj događaj dobio i međunarodni karakter. Predavanje je održano preko digitalne platforme Zoom. Ovom aktivnosti doprinijeli smo obilježavanju Svjetskog dana mentalnog zdravlja ali u vremenu koje je više odgovaralo uvaženoj predavačici. Tijekom prosinca kreirali smo web adventski kalendar putem aplikacije MyAdvent te smo svakog dana objavljivali fotografije i tekstove u svrhu osnaživanja, podrške i traženja smisla u kriznoj situaciji. Adventski kalendar svaki dan je objavljivan na facebook stranici naše udruge ali i grada Belišća te se učestalo dijelio na društvenim mrežama zbog čega je naša udruga stekla nove pratitelje i povećala doseg svojih objava a takoi podrške koju pružamo u on-line okruženju.
U 2020. godini udruga je surađivala s upravom grada Belišća, Stožerom Civilne zaštite grada Belišća, Gradskim društvom Crvenog križa Valpovo, Đakovačko-osječkom nadbiskupijom, Filozofskim fakultetom Osijek, Bračnim i obiteljskim savjetovalištem Osijek, Poliklinikom za zaštitu djece i mladih grada Zagreba, Medicinskim fakultetom Zagreb, Gradskom knjižnicom I čitaonicom Belišće, udrugom “Nismo same” iz Zagreba.
Aktivnosti udruge medijski su pratili Slavonska televizija, portal Glasa Slavonije, portal Informatičke katoličke agencije, portal Grada Belišća, Valpovština info, dok web stranicu uređuje Exdizajn obrt za informatičke usluge, Belišće.
2019. – Podrška u zajednici – modul 2
U 2019. godini, udruga PUKS je ostvarila niz aktivnosti u projektu pod nazivom „Podrška u zajednici – modul 2“ koji je grad Belišće sufinancirao u iznosu od 5.000,00kn.
U okviru tog projekta ostvareno je sljedeće:
– 44 radionice za učenike trećeg i četvrtog razreda OŠ Ivana Kukuljevića pod nazivom „7 navika sretne djece“. U radionicama je sudjelovalo ukupno 115 učenika kojima su dodijeljena priznanja u okviru obilježavanja Dana grada Belišća – „Sedam navika za sretnu djecu Belišća“, 16. svibnja 2019.
– Dvije radionice osobnog rasta i razvoja „Pozitivni četvrtak“ s temama „Navike“ i „Strah naš svagdašnji“.
– Predavanja „Kako pomoći sebi u kriznoj situaciji“ i „Razgovori s obitelji umirućih – stres ili izazov“ namijenjenima osnaživanju zdravstvenih djelatnika, a održana su u organizaciji Opće županijske bolnice Našice.
– Interaktivno predavanje „Catch me if I fall“ za učenike osmih razreda OŠ Ivana Kukuljevića Belišće na kojem je sudjelovalo više od pedeset učenika povodom obilježavanja Svjetskog dana mentalnog zdravlja.
– Tečaj samoobrane za žene – modul 1 i modul 2 u suradnji sa Sambo&MMA klubom Belišće
– Obilježavanje Svjetskog dana hospicija i palijativne skrbi – organiziranjem predavanja „Sve što želite znati o palijativi, a niste se usudili pitati“ koje su održale djelatnice Opće županijske bolnice Zvjezdana Gvozdanović, pomoćnica ravnatelja za sestrinstvo i Margareta Uremović, glavna sestra Odjela palijative.
Tijekom godine, članovi udruge su sudjelovali na sljedećim edukacijama:
– „Upravljanje u palijativnoj skrbi“ – dva modula u organizaciji Doma zdravlja Zagreb Zapad i Škole narodnog zdravlja „Andrija Štampar“
– 4. simpozij palijativne skrbi – Našice
– Međunarodni stručni skup „Zašto je skrb na kraju života drugačija“ – Čakovec
– Simpozij s međunarodnim djelovanjem „Cjelovita skrb palijativnog bolesnika“ – Vukovar
– II. znanstveno stručna konferencija „Modeli prevencije u zajednici – partnerstvo znanosti i prakse“ – Zagreb
Osim navedenog, udruga PUKS predstavila je svoje djelovanje na Danima karijera Sveučilišta J. J. Strosmayera prigodnim predavanjem na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Đakovu, u Centru za socijalnu skrb Donji Miholjac prigodom obilježavanja Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, te na Slavonskoj televiziji kao gosti emisije „Otvoreni studio“. Udruga je surađivala je i s Turističkom zajednicom grada Belišća u akciji „Volim Belišće, ali čisto!“ te je sudjelovala u organizaciji prikupljanjem opreme za novorođenče, individualno pružala podršku i savjetovanje osobama koje se suočavaju s gubitkom ili drugom kriznom situacijom.
Rad udruge može se pratiti na web i facebook stranici udruge, web stranici grada Belišća i Valpovštine info, Glasu Slavonije i ostalim web stranicama institucija i udruga s kojima je naša udruga surađivala. U 2019. godini.
Udruga je ostvarila 418 volonterskih sati.
Najveća poteškoća s kojom se udruga susreće je nedostatak adekvatnog prostora koji je potreban ponajprije zbog individualnog rada za kojim se pokazuje sve veća potreba. Stoga je primarni cilj udruge u nadolazećem razdoblju osigurati adekvatan prostor za rad.
Aktivnosti udruge PUKS u 2018. Projekt „Podrška u zajednici“
2018. godina je u cijelosti posvećena radu na resursima i afirmativnom usmjerenju prema kriznim situacijama. Aktivnosti su se odvijale u okviru projekta „Podrška u zajednici“ koji je sufinanciran od grada Belišća i Osječko – baranjske županije.
Projekt „Podrška u zajednici“ namijenjen je djeci, mladima i odraslima koji se suočavaju s kriznim situacijama ili su u sustavu podrške osoba koje proživljavaju gubitak. Nastojanjem oko osobnog rasta i razvoja, ovaj projekt stavlja naglasak na osobne resurse svakog pojedinca koji mogu pridonijeti u prevladavanju kriznih situacija.
Sustavom predavanja, radionica i individualnog i grupnog rada, ovim projektom nastoji se pojedincima pomoći prepoznati i osnažiti vlastite resurse kako bi u pružanju podrške izbjegli „burning out“ sindrom te tako povećali kvalitetu života i osobno zadovoljstvo.
Ovim projektom javnost, a osobito pojedinci i skupine koji proživljavaju kriznu situaciju, kao i pojedinci uključeni u sustav podrške su:
– Upoznatl psihološko – socijalnu pozadinu emocija koje se pojavljuju kod gubitka
– pronašli adekvatne ponašajne alate za prihvaćanje gubitka i prorađivanje tuge
– pronašli vlastite resurse i naučiti ih koristiti u kriznim situacijama
– prihvatili su socijalnu podršku
– unaprijedili su vlastito mentalno zdravlje
– dobili su zasluženo mjesto i podršku u zajednici koja brine za mentalno zdravlje svojih članova te su se pozitivno usmjerili prema životu.
Sustavom predavanja, radionica, grupnog i individualnog rada projektom se nastojalo educirati javnost o važnosti podrške u zajednici kako bi se razvijanjem zdravih stilova života preveniralo kronično žalovanje i depresija.
Aktivnosti udruge u 2018.
22. 2. Osnaživanje potencijala za preventivne aktivnosti u zajednici – „Krizne situacije – Podrška u zajednici“ predstavljanje aktivnosti udruge PUKS na Filozofskom fakultetu u Osijeku u sklopu 11. tjedna psihologije, Predavanje držale Dajana Vinković, prof.ped. i Vanesa Šerić, univ. spec. theol.
15. 3. Škola kao mjesto kriznih situacija i dječja prava u tugovanju- Županijsko stručno vijeće vjeroučitelja u Belom Manastiru. Predavač, Vanesa Šerić, univ.spec.theol.
28. 3. „Catch me if I fall“ – zaštita mentalnog zdravlja mladih, živjeti s depresijom, mladi u sustavu podrške oboljelih od depresije, Radionice vodila – Marta Šerić, studentica
22. 4.. „Konferencija Fight and win“ – Kako se oduprijeti raku, u organizaciji zastupnice u Europskom parlamentu, D. Šuice, sudjelovala Vanesa Šerić, univ.spec.theol.
9. 6. „Krizne intervencije i mladi“, edukacija u sklopu projekta „Salutogeneza“ psihijatra i psihoterapeuta dr. Božidara Popovića. Predavač, Nebojša Buđanovac, socijalni pedagog i psihoterapeut. Sudjelovala Vanesa Šerić, univ.spec.theol.
14. 9. Medjunarodni simpozij palijativne skrbi u Nasicama, Matea Sučić, bacc. med. techn.
12. 10. Obilježavanje Svjetskog dana hospicija i palijativne skrbi i Dana mentalnog zdravlja posjetom OŽB Našice, odjelima palijative i psihijatrije
24. 10. Pozitivni četvrtak – radionica na temu samopoimanja „Tko sam ja i koji su moji resursi?“ Voditelj, Vanesa Šerić
22.11. Pozitivni četvrtak – radionica o pesimizmu i optimizmu „Prazna čaša na mom stolu – u potrazi za riješenjem“ Voditelj Vanesa Šerić
23.11. Obilježavanje Međunarodnog dana protiv nasilja nad ženama – predavanja prof. dr. Gordana Buljan – Flander, „Manipulacija djecom i sustavom u visoko konfliktnim razvodima – prepoznajemo li emocionalno zlostavljanje“ i edukacija „Privrženost, roditeljstvo i obiteljska dinamika“. Marija Mandić, mag.psych.
26. 11. Predavanje – „Podrška u zajednici“ u Orahovici, predavač Vanesa Šerić, predsjednica Udruge
28. – 30. 11. „Sedam navika sretne djece“ – početak radionica za osnovnoškolce 3. i 4. razreda (6 grupa – tema: odvažnost); Voditeljice: Dajana Vinković i Vanesa Šerić. Ostali datumi: 17-20.12. (6 grupa – tema: planiranje)
Suradnja s portalom „Nismo same“ iz Zagreba i osnivačicom Ivanom Brkić Kalogjera. Obilježavanje Lila tjedna – tjedna ženskog zdravlja
Suradnja: Bračno i obiteljsko savjetovališe iz Osijeka, OŽB Našice, Savjetovalište za žrtve obiteljskog nasilja iz Slavonskog Broda, KBC Osijek, SŠ Isidora Kršnjavoga, Našice, OŠ Ivana Kukuljevića, Belišće, Udruga „Putokaz“ Orahovica, portal „Nismo same“ iz Zagreba
Izvješće rada Udruge u 2017. godini
Udruga PUKS – Podrška u kriznim situacijama osnovana krajem 2016. godine svoje je aktivnosti započela u siječnju 2017.g kada je prvi puta prijavila projekte koji se financiraju iz proračuna grada Belišća, a to su: „4P za sretan i ispunjen život“ i „Mala škola podrške“ Prvi je projekt financiran s 3000,00kn, dok je drugi projekt odbijen. Na natječaju za udruge Osječko – baranjske županije, ovaj je projekt također sufinanciran s 2500,00kn.
U okviru prjekta „4P“ održane su sljedeće aktivnosti:
1. Predavanje i radionica za Županijsko vijeće učitelja razredne nastave „Škola kao mjesto kriznih situacija“ i „Djeca koja tuguju“ na kojem je sudjelovalo 48 sudionika (21. 2. 2017. OŠ Belišće)
2. Pozivno predavanje „Gubitak i podrška“ u Punitovcima na kojem je sudjelovalo 47 sudionika (31. 3. 2017. Župa sv. Ladislava, Punitovci)
3. Predavanje „Kako preživjeti životne nedaće“ na kojem je sudjelovalo 25 sudionika (12. 4. 2017. Velika gradska vijećnica, Belišće)
4. Tribina „Više od dijagnoze“ s gostom predavačem gđom Lidijom Domorad na kojoj je sudjelovalo 10 sudionika (24. 05. 2017., Lokalni volonterski centar, Belišće). Ova je aktivnost održana u sklopu obilježavanja tjedna ženskog zdravlja „Lila tjedan“ koji je organizirao portal „Nismo same“ za podršku ženama s malignim bolestima.
5. Edukativno druženje s članovima udruge „Širimo krila anđela“ iz Punitovaca na kojem je sudjelovalo 9 sudionika (15. 9. 2017., Lokalni volonterski centar i Gradska knjižnica, Belišće)
6. Sudjelovanje na „Festivalu bundeva“ u svrhu promidžbe Udruge.
7. Sudjelovanje u vjerskoj emisiji Radio Osijeka „Ususret svitanju“ (2. 11. 2017.)
7. Pozivno predavanje „Kako preživjeti životne nedaće – iskustva iz prakse“ na kojem je sudjelovalo 16 sudionika u organizaciji Udruge žena Satnice (27. 11. 2017. Društveni dom, Satnica)
Osim ovih aktivnosti PUKS je pozvan sudjelovati na 2. simpoziju palijativne skrbi s međunarodnim sudjelovanjem u Našicama 5. 10. 2017. s predavanjem „Proces žalovanja i podrška obiteljima palijativnih bolesnika“ koji je okupio stotinjak prvostupnika i magistara sestrinstva.
Tijekom godine članovi Udruge sudjelovali su i na edukaciji u Klinici za djecu i mlade grada Zagreba (4. 12. 2017.) na kojoj su poslušali predavanja“Manipulacija djecom u razvodu braka roditelja” (Mia Roje, mag.psych.), “Nasilje putem suvremenih tehnologija” (Tea Brezinšćak, mag.psych.) i “Razotkrivanje seksualnog zlostavljanja/forenzički intervju s djetetom” (prof.dr.sc. Gordana Buljan Flander).
7. i 8. prosinca članovi Udruge sudjelovali su na 1. međunarodnom znanstveno-stručnom skupu Odjela za psihologiju Hrvatskog katoličkog sveučilišta s temom „Zaštita i promicanje dobrobiti djece, mladih i obitelji.“
Što se tiče suradnje, Udruga je tijekom godine ostvarila suradnju s gradom Belišće, Osječko – baranjskom županijom, OŠ Ivana Kukuljevića, Belišće, DV „Maslačak“ Belišće, udrugom „Širimo krila anđela“ iz Punitovaca, Udrugom žena Satnice, Zavodom za liječenje boli Kliničke bolnice Osijek, Općom županijskom bolnicom Našice te Klinikom za djecu imlade grada Zagreba.
Osim ove suradnje, članovi Udruge su individualno i skupno pružali podršku kod gubitka voljene osobe, razvoda braka, raskida partnerske veze, kod suočavanja s malignom dijagnozom, poslijeporođajne depresije i sl.
Udrugu su medijski pratili Valpovština info, Glas Slavonije, Glas koncila i brojni portali, a facebook stranica Udruge broji 304 člana iz 10 zemalja svijeta, koji su pratili 50 objava u 2017. godini.
Vanesa Šerić, univ. spec. theol., predsjednica Udruge